Offentliggjort den 6. april 2011
Ombygning af genbrugsplads på Stadevej
Nu bliver det nemmere at sortere affaldet rigtigt i Brønderslev. Genbrugspladsen på Stadevej bliver udvidet og moderniseret, så det er lettere både at komme rundt på pladsen og læsse sit affald af.
Håndværkerne går i gang netop i disse dage, og moderniseringen bliver mærkbar for pladsens brugere: Arealet bliver udvidet til cirka dobbelt størrelse (i alt 4500 m2), og pladsen får otte nedsænkede containere. Det betyder, at du som borger slipper for de tunge løft, når du skal aflevere brændbart affald og jern og metal. Det betyder også opførelse af en ny bygning, der vil rumme sorteringsrum til bl.a. farligt affald og brugsting, et kundetoilet samt gode personalefaciliteter.
Moderniseringen forventes færdig i november måned, men pladsen vil være i normal drift under ombygningen. Genbrugspladsen på Stadevej er i øvrigt en af de ældste i hele AVV-området og har gennem tiden lagt jord til både forbrændingsanlæg og losseplads i gammeldags forstand. I dag rummer den stadig deponi og modtageanlæg for større mængder affald fra virksomheder. Denne praksis fortsætter på den ombyggede plads, men det bliver nemmere at se, hvor der er indkørsel for hhv. borgere og virksomheder.
